امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ |

اطلاعیه و اخبار -هیأت 150 نفره تجاری اتاق ایران به همراه رئیس جمهور راهی ترکمنستان می‌شود
هیأت 150 نفره تجاری اتاق ایران به همراه رئیس جمهور راهی ترکمنستان می‌شود
 
هیأت 150 نفره تجاری اتاق ایران به همراه رئیس جمهور راهی ترکمنستان می‌شود
 :  تیتر خبر
1393/12/20
 :  تاریخ

 نفر از تجار و فعالان بخش خصوصی ایران به سرپرستی رئیس اتاق ایران به همراه رئیس جمهور، سه‌شنبه نوزدهم اسفند ماه عازم عشق‌آباد می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ، در این سفر تجار فعال که با فراخوان و اقدام اتاق ایران به حضور در بازار ترکمنستان دعوت شده‌اند، در زمینه‌های نفت و گاز، فنی و مهندسی، دارویی و غذایی مذاکرات رودر روی خود را را با رویکرد افزایش مناسبات اقتصادی بین دو کشور، به انجام خواهند رساند.

عصر روز یکشنبه هفدهم اسفندماه نشست هماهنگی و شناخت اعضاء هیأت تجاری، با حضور علی اکبر فرازی معاون امور بین الملل اتاق ایران و محمد علی براتی مدیرعامل شرکت بازرگانی گاز ایران و جمعی از هیأت اقتصادی همراه در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

در این نشست علی اکبر فرازی، به سندهای تفاهم امضاء شده توسط روسای جمهور در جهت توسعه مناسبات اقتصادی اشاره کرد و گفت: همراهی با رئیس جمهور فرصت مناسبی برای تجار و فعالان بخش خصوصی دو کشور است تا با استفاده از شرایط مثبت سیاسی فعالیت های تجاری را رونق بخشند و جایگاه محصولات ایرانی در این منطقه را به تثبیت برسانند.

در ادامه این نشست تجار و شرکت های خصوصی حاضر ضمن بیان برنامه‌های خود برای شرکت در این سفردر جلسه از نگرانی‌ها و مشکلات موجود در ارتباط با صادرات کالا و نقل و انتقال مالی بین ایران و ترکمنستان نیز نکاتی را مطرح کردند، که محمد علی براتی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به این نگرانی بویژه در زمینه انتقال پول به امکان تهاتر کالا و استفاده از منابع مالی شرکت بازرگانی گاز اشاره کرد و افزود؛ همکاری بانک‌های کشور در راستای توسعه صادرات کالا، خدمات و محصولات ایرانی به ترکمنستان راهکار عملی افزایش همکاری‌های تجاری می‌باشد.

شایان ذکر است؛سهم بخش خصوصی ترکمنستان از اقتصاد حدود 25 درصد تخمین زده می‌شود و شرکت‌های ایرانی با تجربیات مختلف در عرصه‌های فنی و مهندسی می‌توانند تلاش‌هایی مهم در انجام پروژه‌های زیرساختی و صنعتی این کشور با دولت و بخش حصوصی انجام دهند.

هفت منطقه آزاد تجاری به نام‌های، مرو(ماری)، بایرام علی، اکارم چیلکن، ترکمن‌آباد سیدی، باخاردن و قزل‌آروات امکانات و تسهیلات قابل توجهی به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی ارائه می‌نماید.

ایران و ترکمنستان با بهره‌گیری از 1200 کیلومتر مرز خاکی از شمال و شرق کشور و همچنین ارتباط خطوط ریلی دو کشور از طریق سرخس خراسان و اینچه برون گرگان، بسترهای مناسبی برای همکاری های اقتصادی را دارا می باشند. این موقعیت نه تنها در تسهیل روابط تجاری بین دو کشور مفید خواهد بود بلکه به عنوا دالان ترانزیت انتقال کالا از طریق اقیانوس هند و خلیج فارس به آسیای مرکزی و بالعکس در بسط مناسبات تجاری منطقه کمک بسزایی خواهد کرد.

مهمترین اقلام وارداتی ترکمنستان، انواع لوله نفت و گاز، اسکلت فلزی، قطعات میله و مفتول فلزی، لوکوموتیو و لوکوتراکتور، ماشین‌آلات زراعی و وسایل نقلیه موتوری بوده است و سهم ایران طی 10 ماهه نخست سال 93 حدود 691 میلیون دلار که شامل؛ انواع فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، تجهیزات نفت و گاز، مواد معدنی، انواع لوله‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز یا فولاد غیرممزوج بوده و عمدتاً اقلامی مانند دانه گندم سخت، انواع کنجاله و پنبه، ابریشم خام و اسیدهای چرب به ارزش تقریبی 100 میلیون دلار از ترکمنستان به ایران وارد شده است.

در این سفر تفاهم تجاری بین اتاق های بازرگانی ایران و ترکمنستان با هدف تسهیل روابط تجاری و توسعه مناسبات اقتصادی با حضور قربانقلی بردی محمدف و حسن روحانی، روسای جمهور دو کشور به امضاء خواهد رسید.

 

 
2186
close button