امروز : چهار شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ |

اطلاعیه و اخبار -جزییات طرح سامانه جامع الکترونیکی مبارزه با قاچاق
جزییات طرح سامانه جامع الکترونیکی مبارزه با قاچاق
 
جزییات طرح سامانه جامع الکترونیکی مبارزه با قاچاق
 :  تیتر خبر
1395/04/29
 :  تاریخ

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تشریح جزییات آیین‌نامه‌ها در خصوص تشکیل سامانه جامع الکترونیکی برای مقابله با قاچاق پرداخت و گفت که با اجرای این طرح قاچاق سازمان یافته به حداقل خواهد رسید.

قاسم خورشیدی در نشست خبری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که امروز ۲۸ تیرماه برگزار شد، اظهار کرد:  قاچاق یک موضوع اقتصادی است اگرچه بخشی از راهکارهای مقابله با آن شامل روش‌های فیزیکی و پلیسی می‌شود اما اصل مبارزه با قاچاق در فرآیندهای اقتصادی شکل می‌گیرد.

وی افزود: براساس مواد قانونی پنج و شش قانون مبارزه با قاچاق که در تاریخ ۲۳ تیرماه سال جاری به تصویب هیات دولت رسیده و ابلاغ شده است مجموعه فرآیندها و گردش تجاری به طور کامل به شکل الکترونیک شکل خواهد گرفت و همه موارد قابل رهگیری و شفاف خواهد بود.

او با اشاره به نتایج شکل گیری مجموعه سامانه الکترونیکی برای مقابله با قاچاق ادامه داد: این اقدام تنها شامل مبارزه با قاچاق نیست، بلکه مبارزه با فسادهای دیگر را هم در برمی‌گیرد و مجموعه از سامانه‌های الکترونیک بر اساس این آیین‌نامه‌های جدید به ایجاد دولت الکترونیک در حوزه اقتصاد و تجارت کمک خواهد کرد و از سوی دیگر نیز رفتارهای فعالان اقتصادی شفاف و رهگیری خواهد شد.

خورشیدی تصریح کرد: با این روش و اقدام جدید بخش قبل توجهی از قاچاق سازمان یافته که عمده قاچاق است کاهش خواهد یافت و در نتیجه این آیین‌نامه‌ها به حداقل خواهد رسید. این سامانه‌ها در مجموع شامل هفت سامانه اصلی و ۳۷ زیر سامانه می‌شود  و در حال حاضر تقریبا تمامی این سامانه‌ها کار و فعالیت‌شان شروع شده است و بیشتر آن‌ها از مرحله تحلیل فراتر رفته‌اند و نرم افزارهای شان طراحی شده است.

۲۸۰۰ تن سیگار قاچاق امحا شد

خورشیدی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان برخی آمار کشفیات قاچاق در سه ماه اول سال ۱۳۹۵ و اواخر سال گذشته پرداخت و گفت: در سه ماهه آخر سال گذشته مجموعه کشفیات سیگارهای قاچاق که از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۳ جمع آوری شده بود به مرحله امحاء رسید و به کوره‌های زباله‌سوز منتقل شد که حجم این امحاء بیش از ۲۸۰۰ تن بود.

آخرین آمارها از کشفیات قاچاق ارزی

وی افزود: همچنین تعداد پرونده‌های تشکیلی در زمینه کشفیات قاچاق در سه ماهه سال ۱۳۹۵، ۱۰ هزار و ۷۰۰ مورد بوده است که این تعداد در سه ماهه سال جاری به ۱۸ هزار و ۱۹۷ پرونده رسیده است همچنین پرونده‌های ارزی مهمی داشته‌ایم در این زمینه دو میلیون و ۶۰۰ هزار دلار کشفیات دلاری، دو میلیون یورو کشفیات یورو و ۹۷۲ هزار میلیارد کشفیات دینار عراق بوده است و در زمینه قاچاق طلای نیز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای اتفاق افتاده و در دو مغازه معادل ۲۰ میلیارد تومان مصنوعات طلا کشف شده است.

خورشیدی با اشاره به برخی دیگر از آمارها در زمینه قاچاق گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۱۴ لنج لوازم خانگی، ۹ کانتینر لباس در بندرعباس، ۵۷ هزار دستگاه لوازم خانگی، ۲۲ هزار تخته پتو در یک انبار در پاکدشت، ۵۹۳ هزار تن لوازم چینی‌آلات در یزد و هشت کامیون لوازم خانگی و یدکی در بندرعباس کشفیات کالاهای قاچاق داشته‌ایم.  

طرح رجیستری از هفته آینده اجرایی می‌شود

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین درباره آخرین وضعیت اجرای طرح رجیستری برای جلوگیری از قاچاق موبایل عنوان کرد: طرح رجیستری در تاریخ ۱۳۹۵.۲.۲۸  به تصویب ستاد مبارزه با قاچاق رسیده است که وزارت ارتباطات پیشگیری‌های لازم را در خصوص اجرای آن انجام داده است و با توجه به قول‌هایی که از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی داده شده است ظرف یک هفته آینده عمل رجیستری اجرا می‌شود این طرح هیچ هزینه جدیدی را به مصرف‌کنندگان کالا تحمیل نخواهد کرد و مطمئنا فروشندگان در این زمینه توجیه خواهند شد.

خورشیدی درباره احتمال جمع آوری گوشی‌های همراه آیفون در بازار به دنبال اجرای طرح رجیستری گفت: براساس قانون نظام صنفی و قانون حمایت از مصرف‌کنندگان هر کالایی خارجی که قرار است در بازار توزیع شود، باید در کشور زنجیره خدمات پس از فروش و نمایندگی رسمی داشته باشد اما آیفون فاقد نمایندگی رسمی در جمهوری اسلامی ایران است، لذا اساسا سرویس‌گیری این نشان تجاری اکنون هم با قانون مغایر است.

وی اضافه کرد: اما بلافاصله با آغاز به کار طرح رجیستری به‌طور رسمی این سرویس‌دهی به این نشان تجاری ممنوع می‌شود البته این اتفاق برای گوشی‌های جدید آیفون که قرار باشد وارد بازار شوند خواهد افتاد و  شامل گوشی‌هایی که قبل از این طرح به بازار آمده اند نخواهد شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین درباره جمع آوری کارت سوخت تصریح کرد: سامانه هوشمند کارت سوخت قابلیت‌های قابل ملاحظه‌ای در اختیار اقتصاد و صنعت نفت قرار داده شده که چشم‌پوشی از آن‌ها امکان‌پذیر نیست ستاد مبارزه با قاچاق با حذف کارت هوشمند سوخت مخالف است چرا که برای این سامانه به اندازه کافی هزینه‌ شده است و خدمات قابل ملاحظه‌ای ارائه می‌دهد و دقیق‌ترین آمارها در ارتباط با حمل‌ونقل را به بخش‌های مدیریتی منتقل کند.

آیین نامه‌های جدید مبارزه با قاچاق تحولی در نظام تجاری است

همچنین در این نشست خبری سیدعلی معصومی - مدیر کل حقوقی و بین‌الملل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - درباره‌ی جزییات اجرای آیین‌نامه‌های جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز که همه گذشته به تصویب هیات دولت رسیده است، عنوان کرد: برای اولین‌بار در نظام حقوقی ایران به موضوع پیشگیری قبل از وقوع و بررسی علت‌هایی که فراهم‌کننده قاچاق هستند توجه شده است و براین اساس تلاش شده با علت‌های قاچاق مبارزه شود.

وی ادامه داد: قانون‌گذار در فصل پیشگیری به برخی موارد از جمله مواد پنج و شش اشاره کرده است که براین اساس گلوگاه یا زمینه‌های اصلی قاچاق شناسایی می‌شود، این دو ماده قانونی متضمن تحولات و تغییرات اساسی در راه مبارزه با قاچاق و همچنین نظام تجاری است.

مدیر کل حقوقی و بین‌الملل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: برای تصویب این آیین‌نامه‌ها بالغ بر ۱۱۰ جلسه از سوی ستاد با ۲۴ دستگاهی که عضو ستاد هستند برگزار شد و در مجموع ۴۰۰۰ ساعت کار کارشناسی در این زمینه صورت گرفت.

معصومی با اشاره به برخی ویژگی‌های این آیین نامه‌های جدید گفت: یکی از ویژگی‌های آیین‌نامه‌های جدید در راه مبارزه با قاچاق این است که براساس آن سعی شده مجموع فرآیندهای تجاری به عنوان یک مجموعه واحد دیده شود، چرا که اگر فرآیندها یک پیکره واحد تلقی شوند آن زمان اشکال در عملکرد هر فرآیند به کل پیکره آسیب می‌زند و از این جهت این آیین‌نامه شاید یکی از مهم‌ترین آیین‌نامه‌هایی باشد که توسط هیات دولت در سال‌های گذشته به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: براساس این آیین‌نامه قرار است فرآیند تجاری کشور شفاف شود و این شفافیت به ویژه برای دستگاه‌های نظارتی ایجاد خواهد شد. همچنین از دیگر ویژگی‌های این قانون کاهش روند مکاتبه، ارسال اسناد و حذف کاغذبازی است که پیش از این در عوامل قاچاق موثر بوده است و باعث ایجاد انگیزه در قاچاق می‌شده است به این ترتیب اگر این آیین‌نامه‌ها با دقت اجرایی شود اتفاق بسیار مهمی در تجارت رخ خواهد داد.

 

 
3018
close button