امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ |

اطلاعیه و اخبار -پایان عصر یخبندان
پایان عصر یخبندان
 
پایان عصر یخبندان
 :  تیتر خبر
1394/10/29
 :  تاریخ

رئیس اتاق بازرگانی ایران تحریم‌های این چند ساله را به عصر یخبندان تعبیر کرد؛ عصری که وارد ایام پایانی خود شده است. محسن جلال‌پور اشاره کرد که رفع موانع تحریمی از مسیر تجارت بین‌المللی اگر مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای نباشد، یکی از مهم‌ترین‌ها است.جلال‌پور در کانال شخصی تلگرام خود گفت: امروز یا فردا تفاوتی نمی‌کند. بند تحریم‌ها به زودی پاره شده و اقتصاد ایران از زیر فشارهای ظالمانه سال‌های گذشته رهایی می‌یابد. وی با اشاره به دوران تحریم‌ها گفت: برخی سیاستمداران ما در سال‌های گذشته چه محاسبات نادرستی داشتند، به‌گونه‌ای که امروز می‌بینیم کاغذ‌پاره خواندن تحریم‌ها چه هزینه سنگینی به اقتصاد کشور تحمیل کرد. تا آنجا که به خاطر دارم تحریم بانکی ایران زمانی جدی شد که رئیس‌جمهوری وقت، در جمع خبرنگاران با انتقاد از کسانی که از تندروی‌های غرب علیه ایران می‌ترسند، گفت، آنها می‌گویند ما منزوی شده‌ایم. اما ما منزوی نیستیم آنها هستند که منزوی شده‌اند.

جلال‌پور افزود: در طول سال‌های تحریم، تجار ایرانی از روش‌های منسوخ و پر‌ریسک مثل حواله یا پرداخت نقدی برای مبادلات خود استفاده می‌کردند. گاهی حتی نهادهای رسمی کشور مثل بانک مرکزی مجبور می‌شدند با تمهیدات امنیتی نسبت به حمل پول اقدام کنند.دوره عجیبی بود چرا که از گوشه و کنار زیاد می‌شنیدیم که بانک مرکزی با چمدان، دلارهای ناشی از فروش نفت را به داخل کشور حمل می‌کند. حتی شنیدیم که یکی از روسای کل بانک مرکزی در یک مورد با کامیون چند میلیارد دلار از منابع کشور را از مرز یکی از همسایگان شمالی وارد کشور کرد و شخصاً بر عملیات انتقال پول تا خزانه بانک مرکزی نظارت داشت. وی با بیان این مطلب گفت: هرچند مدیران ما برای اینکه تحریم‌ها را بی‌اثر کنند، سال‌ها با اعمال چنین روش‌هایی نگذاشتند کشور در مضیقه پولی و کالایی قرار گیرد، اما واقعیت این است که این روش‌ها نمی‌تواند برای همیشه ماندگار باشد و به هر حال باعث کاهش شفافیت اقتصادی و افزایش فسادهای مالی می‌شود.

حالا ممکن است دست‌های پاکی در این میان وجود داشته باشد که دارایی مردم را به داخل برگرداند اما دست‌های ناپاک هم در سال‌های گذشته کم نبوده‌اند که دارایی‌های مردم را از کشور خارج کرده و هرگز برنگردانده‌اند. وی با بیان اینکه فکر کنید تحریم‌ها برداشته شوند و راه گشایش اعتبار اسنادی دوباره مثل گذشته باز شود، گفت: طبیعی است که بخش مهمی از این ناپاکی‌ها از اقتصاد ایران و نظام بانکی ما رخت برمی‌بندد.وی افزود: گشایش اعتبار اسنادی یکی از ابزارهای امن و شفاف پرداخت در تجارت بین‌الملل محسوب می‌شود. زمانی که تاجری امکان کسب اطلاعات قابل اتکا درباره رفتار و سابقه اعتباری خریدار خارجی را نداشته باشد، از طریق گشایش اعتبار اسنادی می‌تواند این اطمینان را به دست بیاورد که طرف مقابل او از اعتبار کافی برای انجام معامله برخوردار است.به عبارتی، تضمین‌کننده روند انتقال وجه از خریدار به فروشنده به‌صورت قانونی و منطقی است. برای رهایی از مشکلات و خطرات بازرگانی خارجی بانک‌ها خدمات مناسب و مطمئنی را برای تضمین انجام تعهدات طرفین ارائه می‌کنند. بنابراین خریدار و فروشنده در هر جای دنیا با خاطری آسوده اقدام به خرید و فروش می‌کنند. وی در ادامه با اشاره به اینکه رفع موانع تحریمی از مسیر تجارت بین‌المللی اگر مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای نباشد، اما یکی از مهم‌ترین هاست، گفت: یخ تحریم‌ها در حال آب شدن است.

فعالان اقتصادی رفته رفته که خورشید گرم آزادی مبادله بر تنشان بتابد و از انجماد خارج شوند، تازه می‌فهمند چقدر از بازارهای جهانی عقب مانده‌اند. خیلی از شرکت‌ها از کارشناسان امور بین‌الملل و حقوقی و آگاه به تجارت خارجی تهی شده‌اند. خیلی از شرکت‌ها حتی مترجم حرفه‌ای ندارند. هنوز رد پای دلالان ارزی و حواله‌کنندگان غیر رسمی از شرکت‌های ما پاک نشده است.جلال‌پور افزود: فکر نکنیم رفع تحریم‌ها همه مشکلات ما را حل‌وفصل می‌کند. ما درسال‌های گذشته همچون میزبان دستپاچه‌ای بوده‌ایم که کثیفی‌های منزلمان را زیر فرش پنهان کرده‌ایم. حالا میهمان ناخوانده از خانه ما رفته است. جارو را برداریم و این خانه را تمیز کنیم. این خانه نیاز به گردگیری و پاکیزگی دارد.

 

 
356
close button