امروز : چهار شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ |

اطلاعیه و اخبار -فعالان اقتصادی:اعتماد به بخش خصوصی، راه خروج از رکود
فعالان اقتصادی:اعتماد به بخش خصوصی، راه خروج از رکود
 
فعالان اقتصادی:اعتماد به بخش خصوصی، راه خروج از رکود
 :  تیتر خبر
1394/04/02
 :  تاریخ

 فعالان اقتصادی در دیدار با رییس جمهوری تاکید کردند که اعتماد جدی به بخش خصوصی راه اصلی خروج از رکود است.
[فعالان اقتصادی:اعتماد به بخش خصوصی، راه خروج از رکود]

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پنجمین روز ماه مبارک رمضان در سالن اجلاس سران، میزبان ضیافت افطار برای جمعی از فعالان اقتصادی، کارآفرینان و خیرین بود.

این مراسم که ساعتی قبل از اذان مغرب آغاز شد، سخنرانانی از مدعوین هم داشت که رییس جدید اتاق بازرگانی ایران اولین سخنران آن بود.

محسن جلالی پور گفت: در آغازین روزهای مسوولیت در اتاق بازرگانی به همراه جمعی از اعضای هیات رییسه و فعالان اقتصادی در محضر رییس جمهوری هستیم و این حضور را به فال نیک می گیریم، باشد که این دوره، دوره رونق و کارایی در اقتصاد کشور باشد.

وی افزود: اقتصاد متکی به نفت نگذاشته است تا بخش خصوصی نزج بگیرد و بهره وری و رقابت پذیری شکوفا شود. همچنین بر خلاف برخی گفته ها، تحریم نیز اقتصاد ما را گرفتار کرده است.

رییس اتاق بازرگانی ادامه داد: دولت تدبیر و امید با نگاه تیزبینانه نسبت به رفع تحریم ها کمر همت بسته و جا دارد در همین جا از تیم مذاکره کننده هسته ای نیز تشکر و قدردانی کنیم که در چارچوب سیاست های تعیین شده حرکت کرده اند و امیدواریم دوران گذر از تحریم اتفاق بیفتد.

جلالی پور اضافه کرد: مطالبه ما از دولت یازدهم، خروج از رکود است. ما به عنوان فعالان بخش خصوصی بسیار می توانیم همراه باشیم و هستیم. اتاق بازرگانی می داند که دولت یازدهم شرایط لازم را برای اقتصاد فراهم کرده و باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی به ارتقای جایگاه بخش خصوصی می اندیشد و می خواهد که این اعتقاد که تنها راه گذر از چالش های اقتصادی، اتکا به بخش خصوصی است، در دولت مد نظر قرار گیرد.

رییس اتاق بازرگانی با بیان این که در دوره جدید با یک برنامه آمده ایم، گفت: توانمند کردن تشکل ها، اتاق های استان ها و اتاق های مشترک از جمله این برنامه هاست و همه می دانیم اتاق بازرگانی ایران مسیر سختی را طی کرده تا به این جا رسیده است.

جلالی پور افزود: شورای گفت و گو در استان ها که به ابتکار دکتر نهاوندیان تشکیل شده است، بسیار راهگشاست و از دکتر جهانگیری که در این مدت بسیار همراهی کرده اند نیز سپاسگزارم.

وی با تاکید بر این که نگاه منافع ملی باید در اولویت تصمیم گیری ها قرار گیرد، خاطر نشان کرد: دولت باید کوچک شود و واگذاری به بخش خصوصی اتفاق بیفتد. راه خروج کشور از رکود، اعتماد جدی به بخش خصوصی است.**توانایی اشتغالزایی اصناف

علی فاضلی رییس اتاق اصناف کشور دومین سخنران این مراسم بود که به دلیل همزمانی روز ملی اصناف با این مراسم ،آغاز سخنش را به تبریک این روز اختصاص داد.

وی از هیات وزیران دولت یازدهم به خصوص معاون اول رییس جمهوری قدردانی کرد که در این دو سال، تعامل سازنده ای با اصناف کشور داشته اند.

رییس اتاق اصناف کشور به ظرفیت های کارآفرینی اصناف در ایران اشاره کرد و گفت: اصناف در قالب 4 مجموعه قرار می گیرد، حدود یک میلیون و 400 هزار بنگاه توزیعی در کشور که 90 درصد بازرگانی داخلی را به خود اختصاص داده اند، 650 هزار واحد تولیدی، یک هزار و 850 رشته صنفی و حدود 900 هزار واحد خدمات فنی در کشور فعالند.

فاضلی افزود: در سال قبل مجموعه اصناف حدود 600 هزار شغل ایجاد کرده است که می توان با تقویت آن، 700 هزار تا یک میلیون شغل در سال ایجاد کرده است.

رییس اتاق اصناف کشور پیشنهادی هم ارایه کرد و گفت: شرایطی فراهم شود تا سرمایه گذارانی که در دهه سوم به خارج از کشور رفته اند، برگردند و از مجموعه سرمایه گذاران استفاده بهینه شود.**کانون خیرین در اتاق بازرگانی شکل گیرد

نماینده خیرین نیز علاء الدین میرمحمدصادقی بود که گفت من مطالب زیادی یادداشت کرده بودم اما چون قرار است در 7 دقیقه صحبت کنم، از آن صرف نظر کرده و به صورت ذهنی سخن می گویم.

وی به جلسات متعدد رییس جمهوری با فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: رییس جمهوری تا کنون بیش از 10 جلسه با فعالان اقتصادی داشته است در حالی که در دوره گذشته چنین نبود. علاوه بر این افرادی را که به کار گرفته اند، دارای سابقه اقتصادی هستند و می توان گفت که کابینه دولت یازدهم، یک کابینه اقتصادی است.

میرمحمدصادقی هم تاکید کرد که بخش خصوصی می تواند کارهایی که بردوش دولت سنگینی می کند را انجام دهد که این کار، خود کار خیر است.

نماینده خیرین پیشنهاد داد تا کانونی برای ثبت، نظارت و پیگیری امور خیرین ایجاد شود و تا تدوین سازوکار مشخص در این رابطه، اتاق بازرگانی عهده دار این مسوولیت شود.**جواب اعتماد ما به بخش خصوصی مثبت بوده است

محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز آخرین سخنرانی بود که پیش از سخنان رییس جمهوری پشت تریبون قرار گرفت.

وی به آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد 3 درصدی اقتصاد ایران در سال 93 اشاره کرد و گفت: 40 درصد از این رشد برعهده صنعت و معدن بوده است به نحوی که صنعت از رشد 6.7 درصد، معدن 9.8 درصد، تجارت 3.8 درصد برخوردار بوده اند و در مجموع فعالیت بخش صنعت، معدن و تجارت 1.2 درصد از 3 درصد رشد بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با تمام محدودیت و مشکلات موجود، این کار رقم خورده است و در حضور رییس جمهوری قول می دهیم که امسال نیز این روند ادامه خواهد یافت.

نعمت زاده به لزوم اعتماد به بخش خصوصی هم تاکید کرد و افزود: تجربه شخصی من می گوید که هر کجا به بخش خصوصی اعتماد کردیم، جواب اعتماد ما مثبت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: یقین دارم که بخش خصوصی قابلیت دارد و کارها باید به آن واگذار شود، دولت هم باید نقش پشتیبانی از بخش خصوصی را به عهده بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که حدود 10 درصد از واگذاری های گذشته به بخش خصوصی بوده است، اظهار داشت: در واگذاری ها باید اهلیت شرکت ها مدنظر قرار گیرد و صرفا نباید برنده شدن در مزایده ملاک عمل باشد.

نعمت زاده یادآور شد: نباید در خصوصی سازی به دنبال درآمد برای دولت باشیم بلکه باید بهره وری را افزایش دهیم اما روال به گونه ای شده است که به ازای خصوصی سازی چه قدر پول نصیب دولت می شود.

در این ضیافت افطاری، اسحاق جهانگیری معاون اول، محمد نهاوندیان رییس دفتر و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری حضور داشتند.

همچنین علاوه بر محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز به این ضیافت اقتصادی آمده بود
.

 

 
1234
close button