امروز : دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ |

اطلاعیه و اخبار -هفته حمل‌ونقل
هفته حمل‌ونقل
 
هفته حمل‌ونقل
 :  تیتر خبر
1394/09/25
 :  تاریخ

عنوان‌گذاری روزهای هفته حمل و نقل به این ترتیب است که روز پنج شنبه ۲۶ آذرماه روز حمل و نقل جاده‌ای٬ روز جمعه ۲۷ آذرماه روز حمل و نقل ریلی٬ شنبه ۲۸آذرماه روز حمل و نقل دریایی٬ یك شنبه ۲۹آذرماه روز حمل و نقل هوایی٬  دوشنبه ۳۰آذرماه روز زیر ساخت‌های حمل و نقل و راه روستایی ٬ سه شنبه یکم دیماه روز راهداری، پشتیبانی و كنترل كیفیت نامگذاری شده است.

در تاریخ تحولات صنعت حمل و نقل در کشور، روزهای سرنوشت سازی بوده اند که نقشی تعیین کننده در انسجام شبکه حمل و نقل داشته اند و ۲۶ آذرماه سال ۱۳۶۱، از شمار چنین روزهایی است. در این روز و در بحبوحه جنگ تحمیلی، حدود یکصد کشتی حامل کالا در بنادر جنوبی کشور، در انتظار تخلیه بار بود و بروز بحران ناشی از اتمام ذخیره کالاهای اساسی در کشور، تهدید کشتی های منتظر از سوی عراق و... ، نگرانی هایی را برای مسئولان فراهم آورده بود.

 در همین روزها، رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی رحمه الله علیه  در پیامی تاریخی، کامیونداران کشور را به مشارکت در تخلیه هر چه سریع تر کشتی ها فراخواندند و با همت آن دلیرمردان، کشور از وضعی بحرانی خارج شد .  در سالهای پس از پایان جنگ تحمیلی به پاس حماسه آفرینی غیور مردان ایران اسلامی در سال  ۱۳۶۱ و لبیك به فرمان  رهبر كبیر انقلاب ،  در تقویم رسمی كشور روز ۲۶ آذر  بعنوان روز « حمل و نقل » نامگذاری شد.

روز اول دیماه مصادف با آغاز عملیات راهداری زمستانی است ، حفظ و نگهداری راهها در فصل زمستان اهمیت بسزایی در ایمنی عبور و مرور و رسیدگی  و امداد رسانی به موقع به  حادثه دیدگان در جاده ها دارد و همچنین موجب كاهش تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از سوانح رانندگی خواهد شد. لذا جهت تجلیل از مقام شامخ راهداران روز اول دیماه در تقویم رسمی كشور تحت عنوان روز« راهدار» نامگذاری شده است. اول دیماه یاد آور خدمات مردان بی ادعایی است كه در سرما ی طاقت فرسا با كمال خلوص و در پی خدمت صادقانه به هموطنان خویش و حفظ و حراست از سرمایه های ملی كشور هستند.

 به پاسداشت زحمات تلاشگران عرصه حمل و نقل در كشور از ۲۶ آذر ماه لغایت ۱ دیماه تحت عنوان «هفته حمل و نقل»  نامگذاری شده است.

مجمع ایران برای فردا ،هفته حمل و نقل را به پاس فعالیت های دست اندركاران حوزه حمل و نقل كشور و زحمات تلاشگران خستگی ناپذیر در حوزه های مختلف گرامی میدارد.

 

 

 
1665
close button